Pamięci przenośne towarzyszą nam już bardzo długo, poczynając od kaset, poprzez dyskietki i płyty CD, a na dyskach przenośnych kończąc. To jednak pendrive stał się podstawowym i najbardziej popularnym nośnikiem dla przenoszonych danych. Niewątpliwie jest to zasługa jego niewielkich rozmiarów, dzięki którym zawsze możemy mieć go przy sobie. Pendrivy kiedyś posiadające niewielką pojemność wraz z czasem i postępem technicznym zwielokrotniły ją. Dzisiaj osiągają już pojemność dysków twardych, chociaż cena największych nośników jest jeszcze wysoka. Do testów otrzymaliśmy pendrive o troszkę mniejszej pojemności, która i tak wydaje się imponująca. Mowa o HyperX Savage, którego pojemność to 128 GB. Zapraszam do testu.
Specyfikacja
- Pojemność: 64/128/256 GB
- Prędkość odczytu: 350 MB/s
- Prędkość zapisu: 250 MB/s
- Obsługiwane standardy USB: 3.1/3.0/2.0
- Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 10, 8.1, 8, 7 (sp1), Vista (sp2), Mac OS X v. 10.8.x.+, Linux v. 2.6.x.+, Chrome OS
Zawartość opakowania
- HyperX Savage 128 GB
- Smycz
- Naklejka HyperX
Pendrive HyperX Savage zapakowany jest w blister. W środku poza pendrivem znajdziemy krótką smycz, którą możemy przyczepić do ucha pendriva i naklejkę HyperX.
HyperX Savage jest masywny, po ujęciu w dłoń można poczuć spory ciężar jak na pendriva. W dużej części wykonany jest z tworzywa, jednak czerwona klamra w kształcie litery X jest metalowa. Urządzenie ma bardzo agresywny wygląd i może się podobać.
Złącze USB zasłonięte jest zdejmowaną zatyczką.
Na metalowym znaku X znajduje się logo HyperX, po prawej stronie znajdziemy pojemność naszej pamięci, oraz niebieską diodę sygnalizującą pracę urządzenia.
Pendrive zakończony jest sporym uchem, które pozwala na mocowanie różnego rodzaju smyczy, czy też innych klamr i zapięć.
Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, a materiały są najwyższej jakości. Pendrive jest bardzo dobrze zabezpieczony przed upadkiem i bardzo wytrzymały. Wszystko to sprawia, że powinien służyć nam przez długie lata.
Według danych producenta HyperX Savage jest także bardzo szybki. Prędkość odczytu jaką podaje producent to 350 MB/s, a zapisu 250 MB/s. Są to imponujące prędkości i jak najbardziej wskazane przy pamięci tej wielkości.
Testy prędkości przesyłania danych przeprowadzone zostały przy pomocy dwóch programów AS SSD Benchmark i Crystal Disk Mark. Poniżej wyniki:
AS SSD Benchmark
- Odczyt – 343 MB/s
- Zapis – 252 MB/s
Crystal Disk Mark
- Odczyt – 354 MB/s
- Zapis – 268 MB/s
Jak wynika z przeprowadzonych testów, producent nie mija się z prawdą podając osiągane prędkości transferu danych. Pendrive HyperX Savage jest piekielnie szybki. Prędkość odczytu na poziomie 350 MB/s robi wrażenie, podobnie jak prędkość zapisu przekraczająca 250, a czasami i 260 MB/s. Są to prędkości bardziej zbliżone do dysków SSD niż do dysków przenośnych czy nawet tradycyjnych dysków twardych.
Podczas testów HyperX Savage sprawował się bez zarzutu, pamięć nie grzeje się i działa bezawaryjnie. Nie było także problemu z jej wykrywaniem na różnych systemach operacyjnych.
Podsumowanie
HyperX Savage to świetnie wykonany, masywny, solidny i trwały pendrive, który oferuje dużą pojemność i bardzo szybki transfer danych. Niewątpliwie wart jest swojej ceny i naszego polecenia.
Cena
Od 230 zł
Nasza ocena